Czy warto inwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne stanowi atrakcyjną formę lokowania kapitału i oszczędności. Przez wiele osób, które na co dzień zajmują się pomnażaniem kapitału, jest cenione jako element dywersyfikacji portfela. Ale czy na pewno złoto lokacyjne jest opłacalne? Czy warto je kupić?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy złoto inwestycyjne opłaca się każdemu, kto chciałby je nabyć. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nie zawsze jest też dobry moment na inwestowanie w złoto (i w inne aktywa). Dlatego decyzje inwestycyjne należy podejmować z rozwagą i ostrożnością po dokładnej analizie indywidualnej sytuacji każdego posiadacza kapitału, który chciałby ulokować oszczędności w złocie.

Nie da się jednak ukryć, że złoto dla inwestora jest atrakcyjne pod wieloma względami. Przede wszystkim złoto jest aktywem, które z czasem zyskuje na wartości. Wskazują na to dane historyczne, choć mówimy tu o inwestowaniu w długim okresie czasu. To potwierdza pogląd, że złoto dobrze zabezpiecza przed kłopotami w gospodarce takimi jak recesja czy inflacja. Złoto jest bezpieczną przystanią. Warto tu też zaznaczyć, że jest ono traktowane jak środek płatniczy, choć jego znaczenie w tej roli spadło wraz z wprowadzeniem pieniądza fiducjarnego. Mimo to złoto jest pod tym względem lepszą inwestycją od srebra, jako że jest zwolnione z podatku VAT. Istotne jest też to, że rynek złota jest łatwy do zrozumienia i łatwo na nim funkcjonować, nawet gdy się jest początkującym inwestorem.

Inwestowanie w złoto – wady, o których trzeba pamiętać

Inwestowanie w złoto ma też jednak istotne wady. I koniecznie trzeba je uwzględniać, decydując się na zakup tego kruszcu. Niezwykle ważną kwestią jest to, iż inwestycje w złoto powinny mieć charakter długoterminowy. Należy się liczyć z tym, że kapitał będzie musiał być zamrożony przynajmniej na kilka lat, aby faktycznie przyniósł on zyski. To zaś z tego powodu, że ceny złota rosną bardzo powoli.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że kurs złota może się wahać. Emocjonalne podejście do złota i do inwestowania oraz obserwowanie jak kruszec tanieje może tym samym przysporzyć sporo nerwów i doprowadzić do błędnych decyzji. Wahania kursu mogą wpływać na wiarę w opłacalność inwestycji. Co więcej, z tego względu nie każdy moment będzie optymalny na to, by kupić złoto. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy dobrze poznać rynek.

Trzeba też zauważyć, że złoto lokacyjne nie zawsze łatwo upłynnić. Kupiec musi dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, aby nabyć ten metal szlachetny. Złoto jest drogie. Utrudnia to zresztą jego sprzedaż także w inny sposób – zakładając, że potrzebujemy uzyskać kwotę równą połowie wartości sztabki, to i tak będziemy musieli pozbyć się jej całej. Sztabki złota bowiem nie podzielimy. Należy też pamiętać o tym, że ze względu na wysokie ceny istnieją podróbki złota. Oszuści mogą na przykład do ich produkcji stosować wolfram, wykorzystując jego zbliżoną do złota wagę. W szczególności dotyczy to właśnie sztabek.

Jak inwestować w złoto?

W złoto można inwestować na wiele sposobów. Mamy tu oczywiście do wyboru papiery wartościowe takie jak akcje (np. spółek zajmujących się wydobyciem czy produkcją) oraz instrumenty finansowe. Są na przykład kontrakty terminowe czy fundusze inwestycyjne – ETF, ETC, ETN. Istnieje też możliwość inwestowania w dzieła sztuki oraz biżuterię. To jednak niełatwy rynek, choć taka opcja może być dobrym sposobem na to, by zabezpieczyć kapitał przed utratą wartości. Złoto w tej formie ma ponadto walory użytkowe i z pewnością lepiej się sprawdza niż zakup innych dóbr luksusowych, które zdecydowanie szybciej tracą na wartości (np. samochody). Decydując się na złoto lokacyjne do wyboru są trzy możliwości – złote sztabki (np. takich producentów jak Valcambi, Perth Mint czy Heraeus), złote monety bulionowe (takie jak Libertad, Philharmoniker, Złota Jerozolima, Gold Panda, Gold Nugget, Britannia, Gold Eagle, Maple Leaf czy Krugerrand) oraz złote monety kolekcjonerskie.

Comments are closed.