Srebrne monety i sztabki – czy warto inwestować?

Wiele mówi się o tym, by dywersyfikować portfel i inwestować oszczędności, zwłaszcza na wypadek kryzysu finansowego. Jako jeden ze sposobów zaleca się inwestowanie w srebro, a konkretnie w srebrne monety bulionowe i srebrne sztabki. Tylko czy na pewno warto lokować kapitał w srebro w 2022 roku w czasie kryzysu?

Srebro inwestycyjne – monety i sztabki srebra

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że srebro jest inne od złota. Wiele osób wciąż łączy ze sobą oba kruszce i choć faktycznie powiązania są nadal duże, to jednak srebro należy traktować nieco inaczej.

Oba metale szlachetne w czasie kryzysu mogą być postrzegane jako bezpieczna przystań. Oba mogą być zabezpieczeniem na wypadek inflacji. Zarazem jednak srebro dawno już utraciło znaczenie jako środek płatniczy i dziś ma bardziej surowcowy charakter. Dlatego od handlu srebrem odprowadzany jest podatek VAT, czego nie ma w przypadku złota. Warto przy tym podkreślić, że srebro jest coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle.

Mimo to srebro inwestycyjne wciąż pozostaje aktywem, które może posłużyć do pomnażania oszczędności. Fizyczne srebro jest dość popularne. Na rynku można znaleźć sztabki srebra od wielu producentów takich jak choćby Valcambi czy Heraeus. Mają one różną wagę – od 1g aż po 1kg i więcej. Są też monety srebrne, wśród których można wymienić takie marki jak Maple Leaf, Britannia, Kookaburra, Silver Eagle, Lunar I i Lunar II. Zarówno w wypadku monet, jak i sztabek, warto zwracać uwagę na to, jaka jest ich próba srebrna, czyli jak wiele czystego srebra zawierają.

Sztabki i srebrne monety bulionowe – czy inwestować w srebro?

Zakup sztabek i srebrnych monet ma wiele zalet. Ceny srebra nie są tak wysokie jak złota. Jest ono też bardziej dostępne. Srebro łatwiej kupić i łatwiej sprzedać. Wpływa to też na bezpieczeństwo rynku srebra. O wiele mniej opłacalne jest przygotowanie podróbek srebra niż złota. Dlatego trudniej trafić na fałszywe monety srebrne czy fałszywe sztabki srebra, choć zawsze należy się liczyć z taką możliwością.

Warto mieć na uwadze, że ze względu na bardziej surowcowy charakter rynku srebra i większą jego ilość na rynku, kurs srebra może się dość mocno wahać. Trzeba się liczyć z bardziej gwałtownymi spadkami i wzrostami ceny srebra niż w przypadku złota. Jednocześnie rynek handlu srebrem jest dość prosty do zrozumienia, co sprawia, że jest dobrym miejscem na start dla początkujących inwestorów. Ceny srebra sprzyjają również regularnemu inwestowaniu drobnych kwot, co jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto potrzebuje dywersyfikować oszczędności w różnych aktywach, a nie ma na to dużego kapitału.

W długoterminowej perspektywie srebro to kruszec, który raczej zyskuje na wartości. W 2022 roku decyzję o zakupie warto jednak dobrze przemyśleć, gdyż inflacja jest wysoka a przyszłość niepewna. Trudniej w takich warunkach przewidzieć, czy inwestycja w tym momencie faktycznie będzie opłacalna i czy ceny srebra będą rosnąć. Dobrze też mieć na uwadze to, że srebro należy odpowiednio przechowywać. Srebro pokrywa się patyną (mówi się, że czernieje), co wpływa na jego wartość. Może nawet okazać się, że po długim okresie przechowywania w złych warunkach, konieczne będzie czyszczenie srebra.

Gdzie kupić srebrne monety?

Srebrne monety bulionowe oraz sztabki można znaleźć w wielu miejscach. Przede wszystkim są one dostępne na sprzedaż bezpośrednio u producentów. Można je kupić też w mennicach, u oficjalnych dystrybutorów i w innych miejscach wyspecjalizowanych w handlu metalami szlachetnymi. Są firmy, które prowadzą sprzedaż i skup srebra. Sztabki i monety można również kupować i sprzedawać w lombardach oraz sklepach numizmatycznych. Ponadto, opcją są także aukcje internetowe oraz serwisy aukcyjne skupiające się na obrocie metalami szlachetnymi.

Comments are closed.