Czym właściwie jest Spread?

W jakiej sytuacji możesz mieć bezpośredni kontakt ze spreadem? Czym on w ogóle jest? Czy w jakiś sposób może mieć on wpływ na nasze życie? Jakiego rodzaju niebezpieczeństwa mogą kryć się w znaczeniu słowa spread. W jaki sposób spread funkcjonuje w bankach?

Czym jest spread? Kiedy możesz spotkać się z nim twarzą w twarz?

Temat spreada jest ściśle związany z zaciąganiem kredytu w obcej walucie. Spread’em nazywa się różnicę jaka istnieje pomiędzy kursem pieniądza podczas wypłaty kredytu a wysokością kursu przy spłacie długu, jest to również koszt transakcyjny na międzynarodowym rynku walutowym.

Jak możemy zobrazować ową kwestię?

W tym przypadku istotny jest kurs wymiany waluty. Na pewno doskonale wiesz, że w kantorach różnica może wynosić od kilku, do kilkudziesięciu groszy, na każdej jednostce pieniężnej w zależności od tego, który kantor wybierzemy. W momencie, gdy bierzesz kredyt, bank przelicza sumę używając tej niższej stawki, gdy oddajesz, kurs przeliczany jest na wyższą, tak więc różnica jest zauważalna.

Czy jest to w 100% sprawiedliwe?

Według mnie, nie jest to w pełni sprawiedliwe i jasne dla klienta. Spread możemy zaliczyć do tak zwanych ukrytych kosztów kredytu. Co prawda informacje podawane przez Komisję Nadzoru Finansowego mówią, iż w trzecim kwartale ubiegłego roku banki zaczęły stopniowo obniżać spready walutowe. Szału wciąż nie ma, dlatego Polacy nadal powinni być ostrożni, jeśli wybierają kredyt w obcej walucie.

Co można na to wszystko poradzić?

Być może kiedyś całą sprawą zainteresuje się wreszcie UKOiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta), a banki zaczną wreszcie wszystko dokładnie przeliczać i podawać jawnie jak na tacy wszelkie informacje, tak by klient nie miał najmniejszych wątpliwości przy ocenie parametrów i wyborze kredytu, który byłby dla niego najbardziej korzystny. Przy podjęciu decyzji dotyczącej kredytu w poslkiej walucie bardzo przydatny jest kalkulator kredytowy. Korzystając z tego urządzenia możemy zaoszczędzić nawet 100 tys. przy kredycie na 30 lat.

Comments are closed.