Polska branża logistyczna ma się coraz lepiej

Firmy logistyczne z Polski coraz lepiej radzą sobie nie tylko na rynku krajowym, ale również na rynkach sąsiednich. Sprzedaje się dużo samochodów ciężarowych, powstają nowe magazyny i centrale logistyczne, zatrudnienie znajduje wielu kierowców. Polacy stali się dzięki temu jednym z logistycznych liderów na rynku europejskim.

 

Branża TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) w Polsce w ciągu ostatnich lat poszła znacznie do przodu. Rodzime firmy w branży rozwijają się dynamicznie, poszerzają swój zakres usług i rozbudowują struktury. Stale pojawiają się również nowe przedsiębiorstwa konkurujące z tymi, które na rynku działają już od dawna.

Tym działaniom sprzyja przede wszystkim dobra koniunktura w gospodarce, a także dogodne położenie naszego kraju, który stanowi połączenie pomiędzy zachodnią a wschodnią Europą. Eksperci wskazują także, że duże znaczenie mają tutaj Niemcy, do których Polska eksportuje wiele towarów, co wymusza również zapotrzebowanie na usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Nie możemy zapominać też o nowoczesnych rozwiązaniach branżowych, które pozwalają firmom na prześcignięcie konkurencji.

Nowoczesna logistyka – prościej i szybciej do celu

W obecnym zglobalizowanym świecie logistyka i transport pełnią bardzo dużą rolę. Widzimy coraz większe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, a, co za tym idzie, także na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które je wspierają.

Firmy działające w branży logistycznej oraz zajmujące się transportem dążą do tego, aby prowadzić swoje działania jeszcze prościej oraz szybciej, a także skuteczniej. Chociaż wydaje się, że nie można osiągnąć więcej w dziedzinie przewozu, to jednak logistyka ma tutaj szczególne znaczenie.

Logistyka odgrywa szczególną rolę w całym procesie transportowym. To właśnie do jej zadań należą planowanie, wdrażanie, a także kontrola odpowiednich metod przepływu towarów, począwszy od producenta aż do dystrybutora oraz do klienta. W tym przypadku szczególną rolę ma też przepływ informacji. Właśnie dlatego nowoczesne firmy logistyczne kładą obecnie nacisk na informatyzację swoich działań oraz na usprawnienie przepływu danych odbywającego się pomiędzy wszystkimi członkami procesu logistycznego i transportowego.

Przewaga nad konkurencją dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu

Nowoczesne oprogramowanie przeznaczone dla firm logistycznych i transportowych pozwala na łatwe tworzenie odpowiednich tras transportowych, a także na kontrolę prowadzonych działań w tym właśnie zakresie. Oprogramowanie to wykorzystuje dostarczone dane do opracowania najkorzystniejszych rozwiązań logistycznych – w rezultacie transport może odbywać się optymalną, najkrótszą trasą, która daje przewagę czasową nad konkurencją i oznacza mniejsze koszty.

Duże znaczenie mają także programy pozwalające na komunikację pomiędzy kierowcą a dyspozytorem. Dobrym przykładem jest tutaj oprogramowanie firmy Infis, które pozwala między innymi na komunikację tekstową, wymianę dokumentów, obsługę zleceń transportowych, wyznaczanie tras z użyciem nawigacji samochodowej czy ewidencję czasu pracy kierowców. Wszystko to możliwe jest przez zainstalowane w samochodzie urządzenie z dotykowym ekranem i aplikacją Infis Truck Communicator.

Podsumowując, polskie firmy w branży logistycznej mają się bardzo dobrze – za sprawą nowoczesnego taboru, oprogramowania, doświadczonych kierowców mogą konkurować z innymi firmami jeszcze skuteczniej. Dzięki temu zyskują wielu nowych klientów nie tylko w kraju, ale również za granicą. Właśnie to sprawia, że na tle innych krajów europejskich jesteśmy logistyczną potęgą.

Comments are closed.