Pożyczka pod zastaw nieruchomości – w banku czy pozabankowo?

Potrzebujesz szybkiej gotówki w sporej sumie? W takim przypadku najlepszym wyborem będzie skorzystanie z pożyczek lub kredytów hipotecznych. Dzisiaj można wnioskować o nie zarówno w bankach, jak i w instytucjach pozabankowych.

 

Spora suma pożyczki lub kredytu wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia – najczęściej jest nim hipoteka ustanawiana na nieruchomości, czyli prawo rzeczowe na danej nieruchomości, które ma za zadanie zabezpieczyć wierzytelność. Hipoteka działa aż do czasu spłaty całości zadłużenia wynikającego z zawartej umowy.

 

Gdy wobec tego potrzebna jest pożyczka na sumę kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych, banki lub instytucje pozabankowe najczęściej wymagają zabezpieczenia swoich interesów w postaci hipoteki. W związku z tym jeżeli klient nie będzie spłacał zobowiązania, wierzyciel może przejąć przedmiot hipoteki, dlatego przy zawieraniu umów tego rodzaju zawsze konieczne jest przekalkulowanie, czy zobowiązanie nie będzie zbyt dużym obciążeniem.

 

Jakie nieruchomości można zastawić?

Pożyczki i kredyty hipoteczne udzielane są pod zastaw nieruchomości takich jak domy jednorodzinne, mieszkania, lokale użytkowe, grunty rolne, działki budowlane i inne w zależności od warunków umowy. Aby otrzymać środki, konieczne jest posiadanie aktu własności danej nieruchomości – w przypadku, gdy jest ona współwłasnością, konieczne będzie przystąpienie do pożyczki drugiego współwłaściciela nieruchomości lub też otrzymanie jego zgody na wzięcie pożyczki.

 

Pieniądze można otrzymać przy tym zarówno na zakup powyższych nieruchomości, w czym specjalizują się głównie banki oferujące kredyty hipoteczne, jak i również można otrzymać je pod zastaw posiadanej już nieruchomości, aby daną sumę przeznaczyć na dowolny cel – z takich ofert można korzystać w bankach i w instytucjach pozabankowych.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę lub kredyt?

Gdy chcesz zdecydować się na kredyt lub pożyczkę pod zastaw nieruchomości w banku, w takim przypadku oprócz posiadania danego mieszkania, domu, lokalu czy działki musisz spełnić odpowiednie wymagania.

 

Banki wymagają od swoich klientów odpowiedniej zdolności kredytowej – najlepiej z tytułu posiadania umowy o pracę, także klient musi być wiarygodny, dlatego sprawdzana jest jego historia kredytowania w bazach dłużników, na przykład w BIK czy BIG. Także konieczne może być ubezpieczenie nieruchomości i skorzystanie z innych ofert ubezpieczeniowych, ponadto bank może zażyczyć sobie innych dokumentów, na przykład wyciągu z rachunku bankowego na kilka lat wstecz.

 

W związku z tym pożyczki i kredyty bankowe pod zastaw nieruchomości nie są dostępne dla każdego, kto chciałby skorzystać z tego rodzaju ofert. Wówczas można wybrać pożyczki pozabankowe, które dostępne są przez instytucje działające w całej Polsce.

 

W tym przypadku pożyczka pod zastaw nieruchomości, domu, lokalu czy działki udzielana jest na znacznie bardziej dogodnych warunkach, co jednak przekłada się na wyższe koszty z nią związane w stosunku do ofert bankowych. Nie trzeba jednak dostarczać żadnych dokumentów o zarobkach, zaświadczeń z ZUS czy US, także nie sprawdza się klientów w bazach dłużników i możliwe jest otrzymanie pożyczki przy zajęciach komorniczych.

 

Podsumowanie

Jeżeli wobec tego posiadasz odpowiednią zdolność kredytową, a także w przeszłości nie miałeś żadnych problemów ze spłacaniem swoich zobowiązań, w takim przypadku prawdopodobnie możesz otrzymać kredyt lub pożyczkę hipoteczną w banku. Gdy jednak nie spełniasz tych wymogów, w takim przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z usług instytucji pozabankowych – trzeba jednak pamiętać o tym, że pożyczka tego rodzaju będzie wiązała się na ogół z wyższym kosztem spłaty zadłużenia.

 

 

Comments are closed.